Hledat v databázi her

Riziko

( 0 hlasů ) 
  • Zveřejněno 9. 11. 2012 13:25
  • Napsal Čakrtová Michaela (Střízlík)
  • Zobrazeno: 1784

Zjistěte, jak působí pojištění. Běhací hra pro starší.

Proč hru hrát:

  • Hráči si v praxi vyzkoušejí nejzákladnější principy pojištění

Délka: 30 minut a více

Počet účastníků: dvě a více skupin (3 a více lidí ve skupině), 3 a více organizátorů

Pomůcky: papírky velikosti bankovek – větší počet, tužka (tužky) – různé barvy pro každou skupinu, tabulka s přehledem chytačů a jejich „sbíracích“ hodnot, kostky pro všechny organizátory hrající chytače

Běhací hra po lese, vymezené území. Soupeří dva nebo více týmů. Každý tým dostane počáteční rozpočet, například 1000. K tomu dostane volné papíry (ideálně zhruba tvaru odpovídajícím bankovkám, všechny týmy stejný počet), na které může celkových 1000 libovolně rozepsat (tedy nechat 1000 na jednom lístku i rozepsat až na jednotky). Cílem hry je přenést co nejvyšší částku přes hrací území, ve kterém se pohybuje tým chytajících (vedoucích, pořadatelů). Každý chytající má u sebe hrací kostku. Pokud je probíhající hráč chycen pořadatelem, pořadatel hodí kostkou a podle toho jaké číslo padne, hráči jeho „bankovku“ sebere či ponechá.

Čísla, při kterých si chytající nechává bankovku, jsou pro každého chytajícího pevně určená například takto: „při 4 a vyšším beru, při nižším nechávám“. Tyto údaje všichni dopředu vědí, takže je jasné, u koho je větší riziko, že se o peníze přijde.

Riziko lze eliminovat díky pojištění. Jeden z organizátorů prodává pojistky. Na zadní stranu papírku, kam tým na který tým už napsal jeho hodnotu, napíše podle přání hráčů jména těch chytačů, proti kterým bude tento konkrétní papírek pojištěný. Ke každému chytači také napíše cenu tohoto pojištění (doporučujeme 2% z hodnoty papírku za každé číslo, při kterém uvedený chytač papírek bere – například tedy chytač beroucí od trojky výše bude stát 8 % hodnoty papírku, chytač beroucí jen při šestce bude stát 2 % hodnoty papírku). Prodej pojištění probíhá tak, aby chytači nevěděli co je jak pojištěné.

Pokud chytač chytí hráče s pojištěným papírkem, nemůže mu ho sebrat.

V závěrečném vyhodnocení se od hodnoty přenesených papírků odečte pojistné zaznamenané na jejich rubech. Která skupina má více, vítězí.

V diskusi po hře se můžeme zaměřit na to, jakou strategii skupiny zvolily, podle čeho se rozhodovali co pojistit a co nepojistit a kdy se podle jejich názoru pojištění vyplatí.

Co se hráči naučí:

Hráči se naučí pracovat s rizikem, odhadovat ho a zvažovat různé alternativy jeho minimalizace

Zobrazit další články autora

Login or Register