Hledat v databázi her

Firmy a faktury

( 0 hlasů ) 
 • Zveřejněno 7. 1. 2013 10:56
 • Napsal Šereda František (Moulin)
 • Zobrazeno: 2088

Zkuste si placení a vystavování faktur.

Proč hru hrát:

Hráči se budou orientovat v informacích na faktuře, jak ji zaplatit příkazem z bankovního účtu, jak ji napsat

Délka:

přibližně 20 min

Počet účastníků:

od 3 do 12

Pomůcky:

instrukce pro firmy, vizitky firem, tužky a papíry, stavební kostky (9 ks – tři pro každou skupinu), papír (znázornění lepidla, malty apod.), papír s tečkami (znázornění hřebíčků), vytvořené faktury za nákup ve velkoobchodu, formuláře na vyplnění příkazu k platbě z b. ú., prázdné formuláře na faktury (pro každou skupinu 1, možná rezerva)

Hráči se rozdělí do tří skupin – můžou se sami domluvit, losovat, tahat dřívko apod. Každá skupina představuje jednu firmu – tesařství, truhlářství, stavitelství. Dostanou vizitku své firmy (název, adresa, IČO, číslo účtu) a krátký soupis s instrukcemi. V instrukcích se dozví, co potřebují nakoupit:

 • Tesařství staví střechu a potřebují trámy, hřebíky, lepidlo.
 • Truhlářství vyrábí stůl a potřebují prkna, hřebíky a lepidlo.
 • Stavitelství staví dům a potřebují cihly, maltu a střešní krytinu.

Ve vedlejší místnosti či na jiném místě je Velkoobchod s materiálem.

Velkoobchod má v nabídce následující zboží (papírový lísteček s příslušným nápisem nalepený na kostičku): trámy, hřebíky, lepidla, prkna, cihly, malta, střešní krytina.

Každá skupina má za úkol v něm postupně nakoupit všechny tři potřebné materiály pro svou činnost. Zástupce skupiny vždy přijde do velkoobchodu a objedná konkrétní materiál. Velkoobchod mu předá materiál a fakturu za něj. V tu chvíli musí skupina správně vyplnit příkaz k úhradě, kterým fakturu zaplatí. Když zaplatí první materiál, vydá se nakoupit další. Stejný proces pak proběhne ještě potřetí, s posledním potřebným materiálem.

V další fázi obchodují skupiny mezi sebou. Jejich úkolem je napsat objednávku, přijmout objednávku od druhé skupiny, dodat zboží a vystavit fakturu.

 • Stavitelství si objednává střechu od tesařství
 • Tesařství si objednává stůl od truhlářství
 • Truhlářství si objednává dům (sklad) od stavitelství

Skupiny napíší objednávku (při tom využijí vizitek firem) a předají jí adresátovy. Sami obdrží objednávku na svůj výrobek. Ten vyrobí tak, že postaví tři kostičky s materiálem na sebe do malé věže. Tuto věž pak musí neporušenou dopravit zákazníkovi. Pokud se jim to nepodaří, seberou popadané kostičky a zkouší to znovu. Ve chvíli, kdy dodají zboží, zbývá jim vystavit fakturu. Využijí údaje z objednávky a připraví ji, pak ji doručí objednateli. Mají k dispozici všechny potřebné údaje, až na cenu. Tu určí podle svých nákladů na materiál a přidají k tomu rozumný zisk. Sami zároveň dostanou fakturu za své objednané zboží a tu opět zaplatí příkazem k úhradě.

Vždy, když je nějaký dokument (objednávka, faktura, příkaz k úhradě) hotový, tak ho organizátoři zkontrolují a případně vrátí k opravě. Snaží se vysvětlovat dopady, které by konkrétní chyba měla v realitě.

Ve hře nejde o žádné soutěžení nebo o rychlost. Každá skupina má za úkol plnit všechny úkoly, až do té doby, co se splní správně.

Po hře můžeme v navazující diskusi položit následující otázky:

 • Udělali jste nějakou chybu, která by vás ve skutečnosti stála hodně peněz?
 • Přijde vám bezhotovostní placení zbytečně složité? Jaké má podle vás výhody a nevýhody?
 • Jak jste určovali rozumný zisk při stanovování ceny vašeho výrobku?

Námět: Jitka Schejbalová, Junák - svaz skautů a skautek ČR, Středisko Dr.E.Holuba, Holice

Zobrazit další články autora

Login or Register